Co kryje havarijní pojištění

pojištění vozidel Zatímco zákonné pojištění vozidel hradí pouze škody, které pojistník napáchá při zaviněné dopravní nehodě na majetku či zdraví cizích osob, havarijní pojištění ochrání také majetek a zdraví pojištěného. Toto pojištění není povinné, ale obvykle jej můžete získat výhodněji spolu s povinným ručením. A před čím vás ochrání? Vandalismus, odcizení, živelní pohromy, škody vzniklé při zaviněné nehodě. K havarijnímu pojištění je navíc možné – podobně jako k povinnému ručení – sjednat si celou řadu doplňkových připojištění – nabídka těchto připojištění závisí na konkrétní pojišťovně. Mezi nejčastější připojištění patří:

  • Úrazové připojištění řidiče
  • Pojištění čelního skla nebo všech skel vozu
  • Pojištění zavazadel ve voze
  • Pojištění asistenčních služeb
  • Pojištění zapůjčení náhradního vozidla

U havarijního pojištění je uplatňována spoluúčast minimálně do výše 5 000,-Kč. Vyplatí se řidičům s drahými novými vozy, ale případně i majitelům starých automobilů, pokud by oprava byla příliš finančně nákladná. Nevýhodou tohoto pojištění je, že finanční náhrada u starých vozů často neodpovídá skutečné výši škody. Cenu havarijního pojištění můžete značně snížit, pokud jste jezdili bez nehod a budete moct čerpat bonus za bezeškodní průběh.

Jak se určuje cena havarijního pojištění

Chtěli byste ochránit své vozidlo před krádeží, vandalismem, živelními pohromami apod.? Potom byste si měli zřídit havarijní pojištění. Ačkoli toto pojištění není povinné, může vás „zachránit“ v případě zaviněné nehody nebo jiné nešťastné události, která by vám mohla způsobit velkou finanční újmu. Jak však zjistíte, zda se vám investice do havarijního pojištění vyplatí a co ovlivňuje cenu pojistného? Ačkoli má každá pojišťovna rozdílné nároky a zohledňuje jiné faktory, v zásadě výši havarijního pojištění budou utvářet tyto činitelé:

Stáří vozidla – zpravidla čím starší vozidlo, tím nižší pojistné